Субсидії

Теплоенерго

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі – Постанова) затверджено соціальні норми житла (для оплати користування житлом, централізованого та індивідуального опалення) та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами (централізоване постачання холодної і гарячої води, централізоване водовідведення, електропостачання, газопостачання, вивезення побутових відходів) для надання пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.

Соціальну норму житла для надання субсидій встановлено у розмірі 13,65 кв. м площі на одну особу та додатково 35,22 кв. м на домогосподарство, тобто 48,87 кв. м на одну особу.

Постановою встановлені єдині для всієї України соціальні нормативи споживання холодної і гарячої води, водовідведення, вивезення побутових відходів. Нині норми споживання цих послуг для надання пільг і субсидій встановлюються органами місцевого самоврядування.

Слід зазначити, що соціальний норматив споживання теплової енергії на опалення житла Постановою не передбачено. Для нарахування пільг і субсидій на оплату послуги з централізованого опалення застосовуються норми споживання, встановлені органами місцевого самоврядування.

Оскільки нарахування плати за централізоване постачання холодної і гарячої води у разі відсутності лічильників буде здійснюватися за нормами, затвердженими органами місцевого самоврядування, а пільги і субсидії надаватимуться на соціальний норматив, Постановою передбачено, що нарахування плати за користування відповідними послугами для інвалідів війни у разі відсутності лічильників буде здійснюватися згідно з соціальними нормативами, встановленими Постановою.

Постановою запроваджено норми користування послугами з електропостачання за відсутності централізованого постачання гарячої води для будинків, не обладнаних стаціонарними електроплитами (за відсутності газових водонагрівальних приладів), та будинків, обладнаних стаціонарними електроплитами.

Стосовно змін до порядку надання житлових субсидій

Постановою внесено зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 року № 1050) , згідно з якими:

 • комісії позбавляються права приймати рішення про надання субсидії на збільшену понад норму площу житла;
 • передбачається враховувати дохід на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб, які зареєстровані на житловій площі і декларують відсутність доходу, або доходи яких менше прожиткового мінімуму;
 • субсидія надаватиметься одному із зареєстрованих членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок (нині субсидія на загальних підставах призначається лише власнику житлового приміщення);
 • для осіб, які перебувають у шлюбі, зареєстровані і проживають окремо субсидія призначається на соціальну норму житла (нині субсидія призначається без урахування додаткових 10,5 кв. м. на сім’ю);
 • сума субсидії, яку органами соціального захисту населення переказано на рахунки виконавців/виробників житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується виконавцем/виробником як оплата обов’язкової частки платежу домогосподарства на наступний розрахунковий період;
 • субсидія призначається виходячи із соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, і перерахунок розміру призначеної субсидії за фактичними обсягами споживання послуг не здійснюється;
 • якщо в установленому порядку здійснено відключення споживачів від централізованого теплопостачання та населення для обігріву приміщень використовує побутові електроприлади, то для розрахунку субсидій в опалювальний сезон застосовуються соціальні нормативи користування електропостачанням для індивідуального опалення. Зазначені розрахунки здійснюються на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї та акта обстеження стану зовнішніх і внутрішньобудинкових електромереж на їх відповідність вимогам нормативно-правових актів.

Стосовно визначення розміру обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги, тверде паливо, скраплений газ

Постановою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 р. № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії».

Відповідно до зазначених змін:

 • змінюється розрахунок відсотка обов’язкового платежу сім’ї, який визначатиметься для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу;
 • виключаються положення щодо можливості зменшення обов’язкового платежу громадян внаслідок економного споживання послуг;
 • перерахунок розміру призначеної субсидії за фактичними обсягами споживання послуг не здійснюється.

Розмір обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги для отримувачів субсидії визначатиметься у наступному порядку:

 1. обчислюється середньомісячний сукупний дохід сім’ї за попередні 6 місяців;
 2. середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства, і таким чином визначається середньомісячний дохід на одну особу;
 3. дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (у 2015 році – 1176 грн), тобто визначається співвідношення середньодушового доходу родини до розміру прожиткового мінімуму на одну особу;
 4. отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15% (за базовий варіант взято обов’язкову плату за житлово-комунальні послуги у розмірі 15% доходу родини при доході на одного члена сім’ї на рівні двох прожиткових мінімумів), і таким чином визначається відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.

ПРИКЛАД 1

У житловому приміщенні зареєстрована одна особа – пенсіонер. Розмір плати за житлово-комунальні послуги виходячи із соціальних норм та соціальних нормативів користування послугами становить 300 гривень. Пенсіонер не працює, пенсія за 6 місяців складає 12000 гривень. Середньомісячний сукупний дохід становить 2000 гривень

(12000 грн : 6=2000 грн).

Визначається обов’язкова частка плати за послуги (%):

2 000 грн : 1 176 грн : 2 * 15%=12,76%

Тобто пенсіонер повинен сплачувати за житлово-комунальні послуги 255,2 грн (2 000*12,76%), а решта плати за житлово-комунальні послуги є субсидією (300 грн – 255,2 грн=44,8 грн).

ПРИКЛАД 2

У житловому приміщенні зареєстрована сім’я, що складається з двох пенсіонерів. Розмір плати за житлово-комунальні послуги виходячи із соціальних норм та соціальних нормативів користування послугами становить 400 гривень. Середньомісячний сукупний дохід сім’ї складає 2500 гривень. Середньомісячний сукупний дохід на одну особу складає 1 250 гривень

(2 500 гривень : 2=1 250 гривень).

Визначається обов’язкова частка плати за послуги (%):

1 250 грн : 1 176 грн : 2 * 15%=7,97%

Тобто сім’я повинна сплачувати за житлово-комунальні послуги 199,3 грн (2 500*7,97%), а решта плати за житлово-комунальні послуги є субсидією (400 грн – 199,3 грн=200,7 грн).

ПРИКЛАД 3

У житловому приміщенні зареєстрована сім’я, що складається з чоловіка, дружини та двох дітей. Розмір плати за житлово-комунальні послуги виходячи із соціальних норм та соціальних нормативів користування послугами становить 400 гривень. Чоловік та дружина працюють, дохід за 6 місяців складає 24 000 гривень. Середньомісячний сукупний дохід сім’ї складає 4 000 гривень

(24 000 грн : 6=4 000 грн).

Середньомісячний сукупний дохід на одну особу складає 1 000 гривень

(4 000 гривень : 4=1 000 гривень).

Визначається обов’язкова частка плати за послуги (%):

1 000 грн : 1 176 грн : 2 * 15%=6,38%

Тобто сім’я повинна сплачувати за житлово-комунальні послуги 255,2 грн (4 000*6,38%), а решта плати за житлово-комунальні послуги є субсидією (400 грн – 255,2 грн=144,8 грн).

Куди звернутися для призначення субсидії та які документи надати

Для призначення житлової субсидії необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Прийом документів на призначення субсидії проводиться управлінням праці та соціального захисту населення щоденно без обідньої перерви з 8 до 17 години (крім суботи та неділі).

Пенсіонери в управління праці та соціального захисту населення подають лише заяву і декларацію про доходи та майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.

Працюючі особи подають заяву і декларацію про доходи та майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні та довідки про доходи кожної зареєстрованої особи.

За більш детальною інформацією необхідно звертатися до управлінь праці та соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад за місцем проживання.

Для визначення права на оформлення субсидії чи компенсації рекомендуємо звернутися до районного управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Водосервіс

З 1 жовтня набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», якою внесено зміни до порядку оформлення та призначення субсидій. Цією Постановою затверджені соціальні норми житла, які застосовуються при оплаті житла, централізованого та індивідуального опалення, а також соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами (централізоване постачання холодної і гарячої води, централізоване водовідведення, електропостачання, газопостачання, вивезення побутових відходів) для надання пільг і субсидій.

Постановою встановлено єдині для всієї України соціальні нормативи споживання холодної та гарячої води, водовідведення.

Нарахування плати за централізоване постачання холодної і гарячої води у разі відсутності лічильників здійснюється за нормами, затвердженими органами місцевого самоврядування, а пільги та субсидії надаватимуться на соціальний норматив.

Соціальний норматив на послуги централізованого холодного водопостачання складає:

 • 2,4 м3 на людину в місяць при наявності централізованого гарячого водопостачання;
 • 4,0 м3 на людину в місяць при відсутності централізованого гарячого водопостачання.

На послуги централізованого гарячого водопостачання – 1,6 м3 на одну людину в місяць.

Субсидія буде надаватися одному із зареєстрованих членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок.

Субсидія призначається, виходячи з соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, і перерахунок розміру призначеної субсидії за фактичними обсягами споживання послуг не здійснюється.

Згідно із зазначеними змінами, змінюється розрахунок відсотка обов'язкового платежу сім'ї, він визначатиметься для кожного домогосподарства індивідуально залежно від сукупного доходу. Виключаються положення про можливість зменшення обов'язкового платежу громадян внаслідок економного споживання послуг. Перерахунок розміру призначеної субсидії за фактичними обсягами споживання послуг не здійснюється.

Розмір обов'язкової частки плати за житлово-комунальні послуги для одержувачів субсидії буде визначатися в наступному порядку:

 1. розраховується середньомісячний сукупний дохід сім'ї за попередні 6 місяців;
 2. середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства, таким чином визначається середньомісячний дохід на одну людину;
 3. дохід на одну людину ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (у 2014 році – 1176 грн.), тобто визначається співвідношення сукупного доходу сім'ї до розміру прожиткового мінімуму на одну особу;
 4. отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15% (за базовий варіант узятий обов'язковий платіж за житлово-комунальні послуги в розмірі 15% доходу сім'ї при доході на одного члена сім'ї на рівні двох прожиткових мінімумів), і таким чином визначається відсоток обов'язкової плати за житлово-комунальні послуги.

Наприклад, у житловому приміщенні зареєстрований одна людина – пенсіонер. Розмір плати за житлово-комунальні послуги, виходячи з соціальних норм і соціальних нормативів користування послугами, становить 300 гривень. Пенсіонер не працює, пенсія за 6 місяців становить 12000 гривень. Середньомісячний сукупний дохід становить 2000 гривень (12000 грн./6=2000 грн).

Визначається обов'язкова частина плати за послуги у відсотках: 2000/1176/2х15%=12,76%.

Таким чином, пенсіонер повинен платити за житлово-комунальні послуги 255,2 грн. (2000х12,76%), а залишок плати за житлово-комунальні послуги є субсидією (300 грн.-255,2 грн.=44,8 грн.).

Ще один приклад. У житловому приміщенні зареєстрована сім'я, що складається з двох пенсіонерів. Розмір плати за житлово-комунальні послуги, виходячи з соціальних норм і соціальних нормативів користування послугами, становить 400 гривень. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї – 2500 гривень. Середньомісячний сукупний дохід на одну людину становить 1250 гривень (2500/2=1250 грн.).

Визначається обов'язкова частина плати за послуги: 1250/1176/2х15%=7,97%. Тобто сім'я повинна сплачувати за житлово-комунальні послуги 199,3 грн. (2500х7,97%), а залишок плати за житлово-комунальні послуги відшкодує субсидія (400 грн.-199,3 грн.=200,7 грн.).

Наступний приклад. У житловому приміщенні зареєстрована сім'я – чоловік, дружина і двоє дітей. Розмір плати за житлово-комунальні послуги, виходячи з соціальних норм і соціальних нормативів користування послугами, становить 500 гривень. Подружжя працює, дохід за 6 місяців становить 24000 гривень. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї складає 4000 гривень (24000 грн/6=4000 грн). Середньомісячний сукупний дохід на одну людину становить 1000 гривень (4000/4=1000 гривень).

Визначається обов'язкова частина плати за послуги: 1000/1176/2х15%=6,38%.

Тобто сім'я повинна сплачувати за житлово-комунальні послуги 255,2 грн. (4000х6,38%), а залишок плати за житлово-комунальні послуги покриє субсидія (500 грн-255,2 грн.=244,8 грн.).